Rozsah a přísný filtr
Požadavek: nejméně 5 délek, více než 100 m, ideálně 150–350 m; maximum celé cesty volně nejvýše 6b, ideálně 5a–6a; pouze expresky nebo vlastní jištění výslovně volitelné. Oblasti přibližně do 100 km od Lleidy. Délka po silnici není totéž jako vzdušný poloměr. Pěší přechody mezi stěnkami výslovně rozlišuji od souvislých lezeckých délek.
Tento dokument vzniká kontrolou původních reportů, nikoli převzetím předchozích pracovních shrnutí. „Vybavená“ samo o sobě neznamená „bez nutných friendů“; 6a/Ae neprokazuje maximum 6a volně. Webový report není terénní revize jištění.
Interaktivní mapa níže je logistická pomůcka, nikoli potvrzení vhodnosti všech zakreslených cest.
Hlavní závěr a pořadí
Čtyři cesty mají v prověřených podkladech dostatečně doloženou shodu se základním filtrem: Silenci, Camel, Haber-la Aila s variantou La Meiga a Marta. Ani jedna ovšem není automaticky „bezstarostná sportovka“. Silenci a Camel mají odlezy; Haber-la Aila horší skálu a terasy; Marta přírodní/jednobodové štandy, přechody a složitější sestup. U Marty navíc novější přelez hodnotí klíčovou délku až 6b.
Pořadí pro praktický výjezd: 1. Silenci — nejlepší kompromis lezecké kvality a expreskového charakteru, jestli je v pořádku 6a+ a přibližně 140–150 m místo preferovaných 150–350 m. 2. Camel — klasická stěnová alternativa do 6a, ale rozhodně ne výuková sportovní vícedélka: travers, řidší jištění a nepříjemný sestup. 3. Haber-la Aila / La Meiga — nejjednodušší logistika z Lleidy, krátký nástup a 12 expresek; nižší estetická hodnota a místy špatná skála. Na seznámení s místem předchozí dvě cesty může prakticky předběhnout. 4. Marta — delší výlet u Abelly, nikoli osm souvislých stěnových délek; za pěknou L6 se platí terasami a sestupem. Při ideálu maximum 6a to není první volba.
Další potenciálně vhodné cesty jsou odděleně podmíněné, nikoli skrytě započtené do ověřeného shortlistu. Dos Tontos Muy Tontos, Inversió Tèrmica ani Tope clàssic nejsou automaticky expreskové, přestože tak mohly vyznít předchozí pracovní poznámky. Dos Tontos má přímo popsané nutné zakládání v L2.
Srovnávací tabulka — ověřené základní shody
Široká tabulka · na menší obrazovce ji posuňte do stran.
| Cesta / oblast | Metry; délky | Maximum volně / obligát | Postupové jištění a materiál | Orientace | Zásadní výhrada |
|---|---|---|---|---|---|
| Silenci, Paret de l’Observatori / Serrat de la Corona, Àger | přibližně 140–150 m; 5; textové délky dávají 135 m | 6a+ / zdroje V+ až 6a | parabolty; zdroj výslovně „jen expresky“; 12–15 expresek, raději 15, část dlouhých | jižní sektor; přesný azimut nepotvrzen v načteném textu | delší odlezy hlavně nahoře; sestup raději pěšky |
| Camel, Roca dels Arcs, Vilanova de Meià | cca 175 m; 5, L2/L3 lze rozdělit | V+/6a / V/A0 | parabolty; 8 expresek při základním dělení; semafor Alienů + C0.75 pro doplnění odlezů, ne povinně | východ | exponovaný travers i pro druholezce; severní sestup za mokra/ledu |
| Haber-la Aila, varianta La Meiga, Paret del Pont, Sant Llorenç de Montgai | 160 m; 6, L5 převážně chůze | 6a+ / přibližně V až V+/A0, odvozeno z popisu kroků | kompletně fixní; chemické a mechanické kotvy; 12 expresek + vybavení štandů | východ | nesouvislé; lámavá místa; hluboko osazené chemické kotvy |
| Marta, Església / Serra de Carreu, Abella | autor 320 m; 8; přelez 2026 má součet 360 m | 6a+, L6 nově 6a+/6b / V/Ae v původním reportu | parabolty, hodiny, stromy; 18 expresek, friendy a žebříček výslovně volitelné | jih | terasy, přírodní i jednobodové štandy; dlouhá slanění; nesoulad metráží |
Jak číst klasifikaci: římské V/V+ ponechávám tam, kde je používá zdroj; nevyrábím zdánlivě přesný převod na francouzské stupně. A0 = pomoc za jištění, Ae = postup po fixním jištění; uváděný obligát s A0/Ae není maximum při čistě volném přelezu. Počet expresek nezahrnuje osobní vybavení a materiál ke štandům/slaňování.
1. Silenci — Paret de l’Observatori, Àger
Proč ano: výslovné potvrzení „Per la Via del Silenci només calen cintes exprés“ od Bloc Empotrat, nikoli pouze vágní „vybaveno“. Luichy nezávisle uvádí „totalmente equipada“, výbornou skálu a tři hvězdy. Pozor na jiné cesty téhož jména u Sant Miquel, Valldan apod.; zde jde o sousedku Homes i Dones del Cap Dret a Invasió Siberiana na Paret de l’Observatori.
- Rozměry: report Antxpavil uvádí pět délek 20 / 30 / 30 / 20 / 35 m, tedy 135 m jako součet, v názvu 140 m. Vizuálně ověřené Luichyho topo nese 150 m. Uvádím rozpětí, nikoli falešnou přesnost. Minimální požadavek je bezpečně splněn.
- Obtížnost: Antxpavil má L1 V, L2 6a+, L3 IV+, L4 V, L5 6a+. Bloc Empotrat V+ oblig.; Luichyho topo podle vizuálně ověřeného topa 6a oblig. Pro plánování počítat spíše s pevně zvládnutým 6a než s cestou vhodnou pro lezce na hraně V.
- Charakter: kvalitní vápencové plotny a silovější břicha, terasy mezi úseky. Nejhezčí a vytrvalé L2/L5. Luichy upozorňuje na některé nelogicky umístěné body. V poslední délce se musí lézt mezi jištěním.
- Materiál: 15 expresek podle Antxpavil; Luichyho topo 12 + štand. Dlouhé expresky kvůli vedení lana. Antxpavil použil zelený, žlutý a červený Alien v odlezech, ale Bloc Empotrat explicitně potvrzuje přelez jen s expreskami. To je skutečně doložená volitelnost.
- Příjezd/nástup: z Àgeru směrem Coll d’Ares, odbočit na pistu směrem Castell de Sant Llorenç / Paret de Catalunya. Parkovat pod rozpoznanou stěnou; staré popisy zmiňují problematický erozní žlab na pistě, nelze slibovat průjezd osobním autem. Přes suché erozní svahy, mužiky, borový les a suť k polici pod stěnou. První bolty patří Homes i Dones, další Silenci. Přibližně 35 min podle reportu 2009.
- Sestup: pěšky doprava do suťového žlabu, který se napojí na nástup. Zdroj 2012 důrazně preferuje pěší sestup: slaňování jedné z cordad se ukázalo jako špatný nápad kvůli kamenům na terasách. Přesný čas a aktuální schůdnost nedoloženy. Slaňovací štandy samy o sobě neznamenají, že slaňování je vhodnější.
- Aktuálnost: potvrzující reporty 2009, 2011, 2012; žádná doložená plošná revize 2026. Největší slabinou doporučení je stáří informací o vybavení.
Zdroje: Antxpavil — pět délek, materiál a nástup; Luichy 2011 — jištění a topo; Bloc Empotrat 2012 — výslovně jen expresky, pěší sestup.
2. Camel — Roca dels Arcs, Vilanova de Meià
Proč ano: Joan Asín 2022 výslovně popisuje pět délek a kompletní parabolty; malé friendy mohou doplnit odlezy, zejména L3. Jde o technicky vhodnou klasiku, ne o hustě zajištěný sportovní výcvik.
- 175 m / 5 délek: metráž vychází z lokálně uloženého OCR topa Asínova článku: 30 / 45 / 30 / 25 / 45 m. Samotný text souhrnné metry neobsahuje, proto přesná metráž má o stupeň nižší jistotu než počet délek. Druhou i třetí lze rozdělit, což ale není nutné k dosažení požadovaných pěti.
- V+/6a, V/A0 oblig.; východ, vápenec. Pět délek se střídáním ploten, koutů, bavaresy a atletických kroků; klíčový jemný krok z R3, vytrvalá třetí délka a travers do R3.
- 8 expresek, semafor Alienů a Camalot 0.75 volitelně ke zkrácení odlezů. Výrok „podem portar … per assegurar algun allunyament“ podporuje volitelnost; není to jen interpretace seznamu materiálu. Při spojování dělení ověřit počet bodů a tah lana v topu.
- Nástup: pod východní část Roca dels Arcs, vlevo od velké odštípnuté desky, ve spádnici kouta. Autor přístup označuje „evident“, minuty neudává; bez znalosti stěny vzít nákres, není to podrobný navigační návod.
- Sestup: pěšky po hřebeni na sever, strmý a nepříjemný terén; pozor na vlhko a led. Opakování 2023 potvrzuje úsek fixního lana. To není záruka jeho současného stavu. R2/R4 měly kruhy, ale autor 2023 neví, zda lze cestu bezpečně slanit; nevydávám proto slaňování za ověřenou alternativu.
- Závažná nuance opakování 2023: třetí délka „poc assegurada, com tota la via“; pád druholezce před policí k R3 znamená nepříjemné kyvadlo. První délka i výlez z R3 působily autorovi těžší než v paměti. Nepoužívat štítek „6a“ jako slib lehkého dne.
- Časy lezení/sestupu a systematické přejištění: nedoloženy. Konkrétní olezení zdroje nepotvrzují; subjektivní pocit vyšší obtížnosti není důkaz vyleštěné skály.
Zdroje: Asín 23. 2. 2022; Baraldés prosinec 2023 — realita odlezů a sestupu. Lokální topo: sources/camel1.ocr.txt a odpovídající obrázek.
3. Haber-la Aila — varianta La Meiga, Paret del Pont
Proč ano: nejčistší písemně doložený materiálový seznam v blízkém okolí: „12 cintes exprés + R. (Via totalment equipada)“, šest přesně popsaných délek, včetně jednotlivých volných stupňů. Pozor: předchozí podklady tutéž cestu zřejmě započítaly dvakrát jako dvě různé nové linie; zde je pouze jednou.
- 160 m / 6: 20 / 25 / 30 / 30 / 30 / 25 m. Pátá délka je chůze s krátkým IV, ne třicet metrů stěnového lezení.
- Max. 6a+ ve variantě La Meiga (zelené plakety), L3/L6 kroky 6a. Report rozepisuje možnosti A0/V a A0/V+, nikoli jednoznačný souhrnný obligát; prakticky V až V+ při pomoci za jištění. Základní varianta L4 vede jinudy; parametry zde platí pro popsanou La Meigu.
- Východní stěna. Kouty, plotny, krátké bouldrové kroky, terasy. Místy dobrá skála, místy podle autorů trvale špatná; u R2 horší nohy a v L1 stopy po odstřelu. Hodnocení Manel & Ita je střízlivé až vlažné — pěkné pasáže, ale chybí souvislost a stěnová atmosféra.
- Jištění: L1 pět chemických kotev, dále převážně parabolty. Některé chemické kotvy jsou velmi zapuštěné; zdroj doporučuje malé karabiny. Cvaknutí nesmí karabinu nevhodně páčit o skálu; případnou nekompatibilitu řešit na místě, ne násilím. V L5 pouze jeden parabolt v lehkém terénu.
- Přístup: ze silnice Camarasa–Sant Llorenç parkoviště několik metrů před mostem; přes most, doprava po cestě, asi 150 m k nástupovému koutku s chemickými kotvami. Celý nástup od mostu přibližně 200 m pěšky. Jméno na kameni.
- Sestup: mužiky na sever do sedla, pak západním svahem k silnici. Doba lezení a sestupu není číselně doložena. Zmínka „v 11 hodin nahoře“ není doba výstupu.
- Stav: podrobný popis 2023, další přelez 2024 potvrzuje šestou délku a charakter. Nikoli terénní kontrola roku 2026. Helma, práce s lany na terasách a opatrnost vůči lidem dole jsou zásadní.
Zdroje: Manel & Ita — kompletní rozpis 2023; Lo Gall — přelez 2024.
4. Marta — Abella de la Conca, sektor Església
Proč ano: původní autor uvádí 320 m a potřebných 18 expresek; Asín výslovně friendy a žebříček jako volitelné. Nezávislý přelez 21. 2. 2026 potvrzuje cestu, krásnou L6 a náročnější skutečné detaily. Je to nejdelší z hlavního výběru, ale také nejvíc výletové lezení.
- 320 m / 8 podle autora; délky 40 / 30 / 55 / 45 / 55 / 40 / 30 / 25 skutečně dávají 320 m. Oprava starého shrnutí: původní součet tedy není problém. Naproti tomu Camptocamp 2026 píše 40 / 30 / 60 / 45 / 55 / 50 / 45 / 35 = 360 m. Liší se dělení i odhady, neprohlašuji 360 m za nové zaměření; při plánování počítat s delší variantou a rezervou. Preferovaných 350 m je měkká hranice, nikoli vylučovací limit.
- 6a+ / V/Ae původně; C2C má v hlavičce 6a+, ale v rozpisu L6 6a+/6b. Pro konzervativní plánování maximum 6b. Klíčová L6 je výrazně náročnější než okolní lehké úseky.
- Jih, dobrý vápenec, přerušované plotny, terasy, suť, L5 především přechod. Osm číslovaných úseků není osm souvislých lezeckých délek.
- 18 expresek, friendy dobrovolné pro odlezy; C2C uvádí tři střední Totemy pro rezervu v lehkém terénu. Přesné velikosti neurčuje. Dlouhé smyčky a standardní štandový/slaňovací materiál potřebné i bez friendů.
- Štandy nejsou všude sportovní: původně R1 bolt + hodiny, R2 jediný bolt, R3 dva a R3bis jeden, R5 jalovec, R7 hodiny + jalovec. C2C 2026 potvrzuje jediný bod u svého R3, stromy u R5 a R7. Odlišné číslování není důkaz nové degradace ani plošného přejištění. Pokud nechcete přírodní či jednobodové štandy, Martu vyřaďte i přes splnění filtru vlastního postupového jištění.
- Nástup 20–22 min od kostela: kolem vodní nádrže, pěšinou ke stěnám, přibližně 300 m pod sportovními cestami; značka M. Nezapočítává přesun z parkování u obce.
- Sestup A: po cestě kombinace 60m slanění, slézání k R4, 45 m, poté 30 + 30 m přes Llaç Groc a sestup. Dřívější úmysl doplnit 30m mezistanice není doklad realizace.
- Sestup B: vzhůru a doprava na hřeben, po něm východně do míst slanění, dolů severním svahem a pěšinou přes sedlo kolem Torre/Agulla Xica ke kostelu. Původní zdroje říkají 50 m, přelez 2026 55 m, sousední report 2024 zmiňuje 60 m. Bez aktuálního topa nelze tvrdit, že všechny popisují identickou stanici. Vzít konfiguraci lan umožňující bezpečně doložené 60m slanění, typicky dvě skutečně dostatečně dlouhá 60m lana; jednoduché 60m lano rozhodně neznamená 60m slanění.
- Časy celého lezení/sestupu nejsou spolehlivě doloženy. Severní varianta má orientačně obtížnější přechody a studenou severní stranu. Není zkratkou pro pozdní odpoledne.
Zdroje: autor 2019 — metry, štandy, sestup; Asín 2019 — friendy explicitně volitelné; C2C popis, přelez 21. 2. 2026.
5. Podmíněné rezervy — nejsou stejně jisté jako hlavní čtyřka
Lo Nik Gall–Lastir — Alòs de Balaguer
180 m / 6 základních délek, případně 195 m / 7 včetně závěrečného hřebínku; jižní vápenec, V podle Asína, V/V+ podle podrobného reportu. Šest základních délek má po 30 m. Plotny s dobrými chyty, zajímavé především L4/L5, přechod L3. 10 expresek, smyčky na jalovce, friendy dle Asína 2017 výslovně volitelné. Fixně parabolty, skoba a hodiny.
Problém není zatajen: podrobný report 2015 vyžaduje friend v závěrečném II+ traversu sedmé délky při odchodu na hřeben a upozorňuje na volný blok. Asín 2017 naopak popisuje šest délek, volitelné friendy a dvě 25m slanění. Proto není bez dalšího doložená celá kombinace výstup + bezpečný sestup bez zakládání. Lze uvažovat o základních šesti délkách s návratem po cestě, ale ne každá stanice má v textu potvrzenou slaňovací výbavu a délky; tento sestup zde nevydávám za hotový návod.
Starý nástup 5 min z konce pisty je logisticky překonaný: novější zprávy z téže stěny vyžadují parkování u rekreačního místa a asi 30min chůzi po uzavřené pistě. Starší sestup 30 min rovněž nemusí zahrnovat dnešní docházku. Verdikt: velmi lákavá lehčí cesta, ale pro striktní expreskový den až po místním potvrzení konkrétní varianty výlezu/sestupu.
Zdroje: Asín 2017; podrobně 2015 včetně nutného friendu na konci.
Uy, Ay, Uf — Pic del Castellàs, Alòs
150 m podle souhrnu, 6 délek, jih, 5b / V podle zdroje; samostatný obligát nedoložen. Textové metráže 25 / 30 / 25 / 15 / 25 / 30 by dávaly 150 m; poslední má zjevnou jednotkovou chybu „30 min“, souhrnných 150 m proto beru z technické tabulky, ne ze své opravy. L4 chůze, pěkné plotny L1/L2 a kout L5/L6. 10–12 expresek, fixní parabolty, hodiny a keře.
Rozpor v materiálu: report 2023 říká polo-vybavená, střední/velké friendy. Asín 2025 v úvodu „přešli jsme s existujícím materiálem“, ale v popisu L5 současně „použili jsme červený a oranžový Totem“; doporučuje friendy do C2. Z toho nelze udělat bezvýhradné současné potvrzení „jen expresky“. Nedokládá to povinnost friendů, ale oslabuje jistotu. Podmíněná, nikoli hlavní doporučení.
Nástup 30 min od Font de l’Espadella / rekreačního místa; vjezd po pistě omezen. Sestup z R6 50 m podle 2025 / 55 m podle 2023, zpět přes R4 a značenou pěšinu se dvěma úseky řetězů. Starší čas 33 min k fontáně. Nezkracovat lano podle optimističtější metráže. Report 2023 varuje před souběhem slaňujících a lezoucích cordad. Lednové–červnové omezení viz níže.
Zdroje: podrobně 2023; Asín 2025, včetně rozporného popisu friendů.
Los Misteris de Pepegall — Alòs
5 lezeckých délek + snadné pokračování na vrchol, maximum 6a+ až 6b, V+ oblig., parabolty a 12 expresek + štand. Asín 2015 výslovně bez doplňování vlastního jištění, 2023 friendy jen ke zkrácení odlezů. Celkové metry v prověřeném textu chybí, proto není plně normalizovaným doporučením; obrázkovou metráž nelze odhadovat z počtu délek. Jižní stěna Pic del Castellàs; orientace vyplývá z umístění, nikoli z technické tabulky tohoto reportu.
Zásadní navíc: 2015 podezřelý blok v obligátním L4, 2023 chybějící plaketa v L1. Není doložena pozdější náprava. Sestup na hřeben, žlabem ke stromu a 50m slanění, přesná doba neuvedena. Přístupová logistika jako u ostatních cest Alòs, nikoli starých několik minut z nyní nepřístupného konce pisty. Rezerva až po ověření bloku, plakety, metráže a sezónního režimu.
Invasió Siberiana — dodatečně ověřené topo
140 m včetně 20m přesunu; pět lezeckých délek, samotné lezení 120 m; maximum 6b. Vizuálně přečtené prvovýstupové topo uvádí 12 expresek + vybavení štandů, bez předepsaného vlastního jištění. Povinná obtížnost není uvedena. Tím je metráž, počet délek a expreskový materiál doložený; současný stav vybavení nikoli.
Rozpis: L1 25 m V, L2 30 m 6b, pěší přesun 20 m R2 → R2′, L3 15 m 6a, L4 15 m V+, L5 35 m 6a+. Dobrá až výborná skála podle topa. Nástup zhruba 30 minut: z Àgeru směrem Coll d’Ares, u odbočky Castell Sant Llorenç doleva, parkovací místo vpravo a vzhůru podle mužíků. Starý popis nepotvrzuje dnešní sjízdnost pisty. Sestup z posledního štandu doprava do žlabu k patě stěny, čas neuveden.
Podmínka výběru: jde o topo cesty otevřené v lednu 2012, zveřejněné roku 2013. Luichy jej obdržel od Jordiho; nejde o Luichyho vlastní doložený přelez ani revizi 2026. Vhodný další kandidát při rezervě do 6b, ale slabší doklad současného stavu než u cest s více nezávislými reporty.
Zdroj: Luichy — Invasió Siberiana, přímé topo.
Joan / Francesc — dodatečně ověřené topo
195 m / sedm číslovaných délek / maximum 6a. Vizuální kontrola původního fototopa potvrzuje délky 30 / 25 / 30 / 25 / 30 / 30 / 25 m. L3 a L5 jsou terasové úseky, nejde o sedm souvislých stěnových délek. Zdroj výslovně uvádí 12 expresek; friendy na pomoc volitelné. Dřívější nejistota metráže je tím vyřešená.
Zásadní podmínka: sestup. Report Joan Asín uvádí 32m slanění. Nelze automaticky převzít jednoduché 60m lano; předem ověřit celé sestupové schéma, vhodnou délku lan a stav kotev. Aktuální údržba není doložena. Výběr je podmíněný vyřešením sestupu, nikoli chybějícím součtem metrů.
Zdroje: původní autor — fototopo Joan / Francesc; Joan Asín — sestup s 32m slaněním. Před výjezdem je nutné použít aktuální topo, ne pouze tento souhrn.
Malalts de Roca — Abella
11 číslovaných délek, řada přechodových; V s jedním V+, jih, vápenec, parabolty a hodiny, 10 expresek, friendy výslovně volitelné. Celkové metry neověřeny, proto není v hlavní tabulce. Autor potvrzuje možnost bez přidávání jištění. Nástup 20–30 min, lezení 3–4 h podle Asína. L8 delší než 50 m; popis souběžného pohybu s 50m lany není doporučení. Sestup severním 45m slaněním s volným koncem, suť a pěšina; varianta přes ferratu není nutná jediná možnost. Pro preference lehčího výletového lezení zajímavá, ale zatím ne kompletně specifikovaná.
Zdroje: autor 2017; Asín 2018.
6. Vyřazené a nedoložené cesty — proč nejsou v shortlistu
„Nedoloženo“ neznamená „určitě neexistuje“ ani „určitě nesplňuje“. Znamená, že cesta neprošla přísným důkazním filtrem této rešerše. Následující tabulka nemá předstírat úplný katalog všech cest v okruhu.
Široká tabulka · na menší obrazovce ji posuňte do stran.
| Cesta / oblast | Důvod vyřazení nebo nezařazení | Doklad |
|---|---|---|
| Dos Tontos Muy Tontos — Cap del Ras | 6 délek, 6a+/b; nutné friendy v L2, volitelné pouze v L6. Vyloženě nesplňuje materiálový filtr. Předchozí příznivé shrnutí bylo chybné. | Asín 2016: „haurem de col·locar algun flotant“; Roca Calenta 2019 — rack do C1 |
| Inversió Tèrmica — Àger | přejištění parabolty 2007 není důkaz bez friendů; 16 expresek a friendy do C2 bez explicitní volitelnosti | Roca Calenta 2024 |
| Tope clàssic — Àger | doporučený rack do C3 a žebříček, nepotvrzená volitelnost friendů | Roca Calenta 2023 |
| Los Reyes del Mambo — Àger | friendy do C1 + žebříček, Ae; nedoloženo maximum celé cesty volně do 6b ani čistě expreskový režim | Roca Calenta 2024 |
| Via de les 5 Feixes — Pas Nou | 6–7 úseků, 6a/V–Ae; seznam obsahuje sadu do C2 bez výslovné volitelnosti. Nesouvislost není hlavní problém, nejasné vlastní jištění ano. | Asín 2022 |
| Llaç Lila — Pas Nou | 8 úseků, jen 12 expresek a friendy volitelné podle autora; ale neověřené celkové metry/max free a odstraněné plakety R1/R2 v roce 2020. Slib opravy není potvrzená oprava. | autor 2020 |
| Lo Gall Pinto — Roca Viella, Abella | 160 m/7, V+ až 6a; vlastní jištění výslovně nutné, C1 + vklíněnce. Dobové poškození štandu není doloženě vyřešeno kompletní revizí. | Asín 2016; C2C P2 |
| Los Aberronchaos / Punt Extrem — Roca Viella | 160 m/5, V+/5b+; starší „al gust“ versus novější standardní rack, C2C P2; pro nulovou nejasnost nezařadit | Asín 2025; C2C |
| Llaç Groc — Abella | 260 m/7, 6a–6a+; původně nevybavená R6, 2024 zestárlé smyčky, doporučena sada do C2 a náhradní smyčky. Ne čistý expreskový výlet. | Asín 2024 |
| Tempus Fugit — Carrànima | 5 délek; A1 a nutné zakládání, micros až C3; celkový free max nepotvrzen | prvovýstupci |
| Vénus — Abella | 6 délek, 6a/Ae není doklad free 6a; spáry na vlastní, Aliens až C2, mezilehlé slanění | Asín 2016 |
| No és No — Roca Viella est | vlastní jištění do C3; navíc nebezpečný odštípnutý blok hlášen 22. 1. 2025. Starší očištění 2018 není odpověď na novou zprávu. | C2C popis; přelez 2025 |
| Bon Voyage Parmi les Anges — Abella | 7 + volitelně 2 délky; 6a+; nutné friendy do C3, spárová L2 na vlastní, nejistá celková metráž/varianta | Asín 2017 |
| Gutiérrez lo Puto Amo — Roca Viella | výslovně doplnit vlastní jištění, nikoli pouze expresky | Asín 2024 |
| Pantera Rosa — Abella | základ 5 délek s možností bez friendů, ale metry a některé přesuny/štandy nejasné; volitelná L6 již nutné C0.75–2 | Asín 2018 |
| Remigius, Esperó Dellà — údajně Abella | spolehlivá identifikace cesty a přímé topo nenalezeny; bez vymyšlených parametrů | Bez spolehlivě identifikovaného primárního zdroje |
| Jopuma / vstup Directa Gutiérrez — El Puro, Camarasa | 5b, 5 krátkých délek, jištění/friendy volitelné doloženy; vizuálně ověřené topo: 75 m (15 / 15 / 20 / 10 / 15 m), tedy méně než 100 m. Pět stanovišť na malé věži samo o sobě metrový filtr nesplňuje. | Asín 2025 |
| Lo Pep, Savina Wall, Memòria Selectiva — Formiguera | pouze 3 délky; vhodné sportovní doplňky, ne odpověď na min. 5 délek | místní feed sources_other/feed_SANT LLORENÇ DE MONTGAI.txt |
| Martinetti, Esperó Sud, Cresta Tio Maria — Sant Llorenç | 4 délky v prověřených reportech; nerozdělovat účelově kvůli tabulce | tentýž feed |
| Òscar — Barranc Fondo | 5 délek a fixní jištění, ale označení 6a/Ae neprokazuje max free ≤6b | tentýž feed, report 28. 11. 2023 |
| Cresta X Strats | 4 délky; navíc sezónní omezení | tentýž feed |
| Bodas y Banquetes — Terradets | report popisuje 6b+ a strop uváděný 7a, tedy nad tvrdým free limitem, i kdyby šel A0 | Lo Gall 2018 |
| Kollegats + Intocables de Bellmunt — Collegats | 295m vybavená kombinace, ale celý free max a počet délek nebyly kompletně ověřeny; navíc přes 100 km po silnici | Asín 2024 |
| Manolito Martínez — Collegats | vybavená, ale nedokončená kontrola parametrů; přístup přes řeku po laně/kabelu vyžaduje další speciální materiál | Asín 2021 |
Zdroje ke krátkým vyřazeným cestám a omezení X Strats: Lo Pep 2025, Savina Wall 2025, Memòria Selectiva 2025, Cresta Tio Maria 2025, Esperó Sud 2025, Òscar 2023, X Strats — konkrétní zákaz a popis.
U Terradets, Serra Carbonera, Escales a dalších okolních stěn nebyla v dostupných podkladech uzavřena nová cesta splňující všechny filtry. Není to tvrzení, že tam žádná neexistuje. Známá oblast ani slovo „klasika“ není náhradou za doložené jištění a maximum volně.
7. Dojezd, mapa a rozumné seskupení dnů
Existující místní routingová data road_routes.json uvádějí následující hodnoty. Jde o dříve uložený výpočet tras, ne dnešní dopravní situaci; cíle jsou obce/sektory, ne nutně parkoviště pod cestou. Časy po pistách, nástupy a případné zákazy vjezdu jsou navíc.
Široká tabulka · na menší obrazovce ji posuňte do stran.
| Cíl od Lleidy | Po silnici podle uložených dat | Orientační čas téhož výpočtu | Praktický význam |
|---|---|---|---|
| Camarasa | 41,7 km | 43 min | krátké cesty na El Puro jako doplněk, ne prokázaná >100m náhrada |
| Sant Llorenç de Montgai | 43,9 km | 46 min | Haber-la Aila; krátké sportovní alternativy při nedostatku času |
| Àger | 58,6 km | 57 min | dál ještě horská cesta/pista k Silenci nebo Cap del Ras |
| Vilanova de Meià | 70,4 km | 76 min | ještě dojet k Roca dels Arcs / Pas Nou |
| Abella de la Conca | 98,0 km | 98 min | na hraně silničního limitu, ale odpovídá „cca 100 km“ |
| Collegats | 106,6 km | 102 min | hraniční přesah, ne základní doporučení |
Alòs de Balaguer v tomto routingovém souboru není, proto přesný dojezd nedoplňuji odhadem. Mapa mapa_lleida.html pomůže s rozmístěním; nepřebírat všechny její body jako doporučené cesty, aktuálnost vjezdu ani jako přesné souřadnice nástupů.
Prakticky: krátký první den Sant Llorenç; lezecky hodnotnější samostatný den Silenci; další den Camel podle jistoty v traversu a suchého sestupu; Marta na plný den s časovou rezervou. Nepokoušet se „posbírat 15 cest“ kombinováním tří délek jedné sportovky a dvou jiné jen proto, aby vyšel počet.
8. Sezóna a omezení — odlišit počasí od práva vstupu
Klimatická vhodnost
Jižní vápencové stěny jsou logicky spíše cílem pro chladnější období; reporty z Abelly popisují slunce a teplo nad zimní mlhou, zato na severním sestupu prudké ochlazení. Starší popis Lo Nik varuje před horkým létem i zimní mlhou. Camel na východě má jiný denní průběh slunce než jižní Abella; severní sestup může zůstávat mokrý či namrzlý. Toto je sezónní vodítko, nikoli aktuální předpověď.
Hnízdění a lokální regulace
Široká tabulka · na menší obrazovce ji posuňte do stran.
| Místo | Co je skutečně doloženo | Jak s tím pracovat |
|---|---|---|
| Roca Viella, Abella | Asín 2025 píše „NO ESCALAR DE 1 DE MARÇ A 1 D’OCTUBRE“. Starší 2024 uváděl až květen–říjen. | Konzervativně plánovat mimo březen–září a potvrdit koncový den/režim místně. Starší volnější údaj nepřebírat. Na datum tohoto průzkumu 5. 9. spadá Viella do hlášeného uzavřeného období. |
| Pic del Castellàs / Uy Ay Uf, Alòs | přímý report 2023 uvádí omezení leden–červen kvůli hnízdění | Pro tuto cestu počítat s červencem–prosincem, ale ověřit konkrétní rozsah. Starší zimní přelez jiné cesty není důkaz dnes povoleného vstupu. |
| Cresta X Strats, Sant Llorenç | uložený feed uvádí 1. 2.–31. 5. | cesta navíc nesplňuje počet délek; zákaz nerozšiřovat automaticky na všechny stěny Sant Llorenç |
| Església / Marta, Camel, Silenci, Paret del Pont | v přezkoumaných přímých článcích se nepodařilo získat aktuální úřední mapu s úplným režimem | „Nenašel jsem zákaz“ není „lezení je bez omezení“. Ověřit místní tabule, správce oblasti a příslušnou regulaci před lezením. |
Zdroje: Roca Viella 2025; rozporný starší Viella údaj 2024; Uy Ay Uf 2023; FEEC — vyhledání oznámení k regulaci.
Limit ověření: aktuální úřední rozhodnutí s mapovými hranicemi pro každou stěnu se nepodařilo získat. Blogové termíny výše jsou konkrétní důkaz o upozornění, ne úřední garance platnosti pro sezonu 2026. U regulované stěny neodvozovat povolení z přítomnosti jiných lezců.
Oficiální regulace a požární Pla Alfa
Generalitat — regulace a veřejné užívání přírodních území požaduje informovat se u správce území i tehdy, pokud místní značení chybí. Aktuální sektorová rozhodnutí pro Abellu, Observatori, Roca dels Arcs/Pas Nou, Sant Llorenç/Camarasu ani Collegats tato rešerše nepotvrzuje.
Oficiální podklady: lezení a ochrana fauny — PDF, území s regulací nebo připravovanou regulací — PDF a druhy dravců — PDF. První dva dokumenty byly staženy a přečteny; metadata vytvoření pocházejí z 3. 10. 2010, proto nejsou dokladem právního stavu 2026. Zmiňují Aiguabarreig Segre–Noguera Pallaresa, rezervaci Sant Llorenç a Collegats–Boumort. Jde o historická vodítka k ověření u správce, ne aktuální povolení či zákaz konkrétní cesty.
Před každým výjezdem zkontrolovat Pla Alfa — oficiální vysvětlení a oficiální živou mapu; přímý mapový prohlížeč.
- Pět úrovní 0–4, vyhodnocovaných po obcích; aktualizace v 00:00 a 9:30, případně mimořádně.
- Úroveň 3 pozastavuje vymezené činnosti s rizikem požáru, není v oficiálním textu automatickým plošným zákazem všeho lezení.
- Úroveň 4 může omezit vstup do přírodních území a další aktivity podle konkrétního rozhodnutí.
- Aktuální seznamy: stupeň 3, stupeň 4, stupeň 4 na zítřek. Odkazy se průběžně mění; jejich dnešní obsah pro konkrétní obce zde není potvrzený.
Mapa FEEC z roku 2022 řeší motorový přístup, nikoli hnízdní uzávěry; navíc nepokrývá všechny parky. Zásady chování lezců FEEC jsou obecné doporučení, ne povolení konkrétní stěny.
Vjezd v Alòs: reporty 2023 a 2025 potvrzují uzavřenou pistu pro automobily, parkování u rekreačního místa/Font de l’Espadella a cca 30min chůzi. To je důležitá oprava starých přístupů „5 minut od auta“. U Àgeru aktuální průjezdnost horské pisty nebyla potvrzena.
9. Průvodce — co má smysl shánět
- Luis Alfonso: Montsec Oeste, La noche del loro, 2019, 468 stran. Pro Silenci / Observatori nejcílenější z doložených knih: katalog výslovně jmenuje Serrat de la Corona, Paret de l’Observatori a další zdejší stěny. Není nutné kupovat regionální sportovní průvodce naslepo. Ověřený katalogový výsledek Desnivel. Přesný obsah konkrétního topa v knize nebyl prolistován.
- Joan Escuer a Jordi Marmolejo: Escaladas en La Noguera, PRAMES, 1997. Historicky důležitý pro Camarasu a Sant Llorenç; Roca Calenta zveřejňuje PDF s výslovnou zmínkou laskavého poskytnutí autory, nikoli jen náhodný neověřený sken. Stránka vyhledání článku Roca Calenta. Cesty z let 2015–2025 samozřejmě nemůže pokrýt v současném stavu; nepoužívat pro nový Haber-la Aila ani jako potvrzení aktuálních štandů.
- Luis Alfonso a Xavier Buxó: Terradets, Supercrack Edicions, 2005, 165 stran, ISBN 9788460938491. Má údaje o materiálu, jištění, klasifikaci, délkách a přístupech; zahrnuje mimo jiné Paret de les Bagasses, Roca Regina, El Peladet i sportovní sektory. Dává smysl pro širší stěnový výlet, ale žádná kniha z roku 2005 nenahradí aktuální kontrolu jištění. Katalog a obsah. Místní načtený katalog hlásil vyprodáno; dostupnost se může měnit.
- Luis Alfonso a Xavier Buxó: Vilanova de Meià y zonas cercanas, 2002. Existence uvedena v katalogu Desnivel u předchozí knihy; jde o starší lokální průvodce. Přesné současné vydání a skladová dostupnost zde nejsou ověřeny, nekupovat pouze podle staré zmínky. Pro Camel jsou v tomto průzkumu konkrétnější přímé reporty 2022/2023.
- Dani Andrada a Pete O’Donovan: Lleida Climbs, 3. vydání, Pod Climbing, 2019, 472 stran, ISBN 9780956700650. Katalog potvrzuje 22 oblastí a přibližně 3 900 cest, katalánštinu/španělštinu/angličtinu, včetně Abelly, Àgeru, Vilanovy, Camarasy a Collegats. To ale nedokládá úplné pokrytí zde vybraných vícedélek. Pro regionální orientaci a sportovní doplňky ano; jako jediný zdroj pro materiál a sestupy všech těchto stěnových cest ne. Živě ověřený Desnivel. Katalog při kontrole uváděl vyprodáno/staženo. Rockfax blokoval přístup (403), web Pod neposkytl použitelný text; netvrdím proto, že 2019 je nejnovější existující vydání.
Nejužitečnější kombinace pro tento konkrétní výlet: lokální kniha Montsec Oeste podle zvoleného sektoru + aktuální stažená topa a opakování jednotlivých cest. Pro Abellu zejména nákresy autorů Baraldés/Panyella a nezávislé opakování; pro Sant Llorenç podrobný Manel & Ita. Ukládat obrázková topa offline, ne jen textový souhrn. Před nákupem ověřit obsah a vydání přímo u prodejce/autora.
10. Bezpečnostní a důkazní poznámky
- „Jen expresky“ znamená bez nutných friendů pro popsanou linii, nikoli bez smyček, jistítka, prostředků pro sestup, štandy a sebezáchranu. U přírodních štandů nelze slibovat, že veškeré staré textilie budou použitelné.
- Vyhraďte si právo cestu nevlézt či se vrátit, pokud je jištění jiné než v topu. Zvlášť staré textilní hodiny a stromové smyčky vyžadují posouzení; nezkoušet obejít problém nebezpečným nejištěným přechodem jen kvůli filtru.
- Lana: pro celou hlavní čtyřku je praktická jednotná volba dvojice skutečně dostatečně dlouhých 60m lan, ale konkrétní sestup, uzly na koncích, vedení a naměřenou délku ověřit vždy zvlášť. Nikde nespoléhat na pružnost lana pro chybějící metry. Technické vybavení a dovednosti musí odpovídat konkrétní cestě.
- Rockfall: aktuálně nejzávažnější konkrétní varování z podkladů je No és No 2025; u Pepegall podezřelý blok ve starším reportu; u Haber-la Aila trvale horší skála; na Silenci kameny na terasách při slaňování. Absence hlášení u jiné cesty není záruka pevnosti.
- Olezení: nebyl nalezen přesvědčivý konkrétní důkaz výrazného olezení hlavních čtyř cest. Hladká plotna, vodou zaoblený chyt a těžší pocit přelezu nejsou automaticky polish od provozu.
- Aktuálnost: report sestaven a živé zdroje kontrolovány 5. 9. 2026. Nejnovější konkrétní přelez hlavní doporučené cesty je Marta z února 2026. U Silenci jsou zdroje podstatně starší. Žádná z těchto informací není osobní terénní revize.
Důležité opravy a rozpory ve zdrojích
- Dos Tontos není doložená expresková cesta: explicitně nutné vlastní jištění v L2.
- Camel splňuje volitelnost friendů, ale nelze ji vydávat za hustě zajištěné lehké lezení.
- Haber-la Aila / La Meiga není v rešerši dvakrát pod dvěma názvy.
- Marta: původních osm délek dává přesně 320 m; novější rozpis 360 m a L6 až 6b jsou samostatně přiznaný rozdíl.
- Uy Ay Uf: výrok o přelezu bez vlastního jištění je v jednom reportu vnitřně rozporný, nikoli čisté potvrzení.
- No és No: novější varování 2025 má přednost před uklidňujícím údajem o očištění v roce 2018.
- Jopuma: vizuálně ověřené topo dává 75 m, tedy nesplňuje délku přes 100 m; domnělé jedno 60m slanění není ověřený sestup. Asín pouze uvádí, že s 50m lany použili dva slaňovací úseky — ne že oba měřily 50 m.
Co je potřeba ověřit před výjezdem
Úřední mapy aktuálních omezení; nové terénní kontroly většiny kotev; úplné metráže Malalts a Pepegall; aktuální stav Invasió Siberiana a sestup Joan / Francesc; přesné jízdní doby až pod cesty; aktuální úplnost a nejnovější vydání všech průvodců. Tyto mezery jsou důvodem oddělených rezerv, nikoli výzvou doplnit čísla odhadem.
Tento příspěvek je výběrový průzkum podle zadaného filtru, nikoli úplný průvodce ani garance bezpečnosti. Přímé zdroje jsou u jednotlivých cest a v materiálech ke stažení.